Ahoj. Zdraví Tě Tvé zdraví
Abychom si známý fakt připomněli hned na začátek: pokud chceme být zdraví, je dobré se zaměřovat na zdraví. Obzvlášť v této době. Své zdraví máme ve svých rukou my, a můžeme ho ovlivnit více, než si možná myslíme. Koneckonců, dnes už existují vědecké důkazy dokládající fakt, že emoce a naše myšlenky přímo ovlivňují i naše zdraví. Kdo ještě nezná, doporučuji shlédnout, či si načíst Bruce Liptona, amerického biologa, který objevil princip epigenetiky několik desítek let předtím, než byla jako nový vědní obor založena, a začala být zajímavá a moderní pro širší veřejnost.
Každá buňka našeho těla je ovlivňována prostředím (vnějším i vnitřním). Obojí z velké části ovlivňujeme my. Vnitřní prostředí je o našich myšlenkách a emocích, a vnější prostředí je o tom, co tělu poskytujeme a čím ho obklopujeme.
Na každém okamžiku záleží
Je možné si postupně vybudovat návyk zaměřovat se na zdraví, což nás může udržet zdravými. Je nutné se naučit přistupovat k vlastnímu zdraví jinak, protože život je neustále se měnící dynamický proces. V těle máme zhruba 50 až 75 bilionů buněk a ty se podle svého typu v různých intervalech obměňují. Každá buňka prochází koloběhem vzniku, trvání a zániku. A v každé její fázi jí přirozeně prospívá orientace na zdraví.
Je přitom úplně jedno, kde, kdy a jak se začne, změna nastane vždy. Slibovat zázrak nelze, každý si k němu musí dojít sám svou vlastní cestou. Navíc ne každému se to musí nutně podařit. Inspirací máme však dost. Co třeba Anita Moorjani, Clemens Kuby nebo Louise Hay? „Zázračná“ uzdravení mají společných vždy několik rysů: změna přístupu k sobě a tím i k životu, změna myšlení, změna návyků.
Změna stojí za to, i kdyby výsledkem mělo být „jen“ posílení imunitního systému.
Co dělat pro zdraví?
Začnu tím neoblíbeným – změnou výživy. Základ jsou kvalitní a přírodní potraviny bez zbytečných přísad a chemie. To, že jídlo je jen o počtu kalorií, je snad už dávno překonaný mýtus, přitom tady nejde jen o redukční diety. Kilo mandlí nebude to stejné jako kilo párků ani pro štíhlého člověka.
Dopřávejte si kvalitní čistou vodu, nejlépe pramenitou, tu aspoň jednou za čas na výletě.
Psychohygiena. Čistěte svou mysl od toho, co jí neprospívá. Lehko se to řekne, těžko se to provádí, ale studujte, učte se a hlavně trénujte zaměřovat svou mysl na pozitivní věci.
Neřesti (jako třeba alkohol) si dopřávejte jen málo a nikdy ne tehdy, když je vám těžko nebo jste smutní.
Přiměřený fyzický pohyb je opravdu potřebný. Vyberte si něco, co vás bude bavit, a začněte. Pak pokračujte. Pravidelně. Pořád.
Zlepšujte se v meditaci. Toto je běh na dlouhou trať, je to však velmi léčivá činnost nečinnost. Pokud se chcete napojit na flow a nechat věci dít se samovolně přesně tak, jak mají, přestaňte se přít se svými myšlenkami (přemýšlet) a dovolte si pocítit i něco hlubšího a věčného, zdroj všeho, své pravé já. Toto lze dosáhnout meditací (jak jinak než pravidelnou).
Objevte přírodní lékárnu a přírodní antibiotika: kurkumu, zázvor, tymián a mnoho dalších. Zkuste esenciální oleje, ty opravdu kvalitní. Časem o nich napíšu víc. Já si je kapu i na roušku a vytvářím tím zážitek z nošení mnohem více snesitelným.
Obklopujte se lidmi, které máte rádi a kteří mají rádi vás.
Vizualizujte si své zdraví. Toto je velmi mocná technika. Představujte si sami sebe jako silné a zdravé jedince. Jak vypadá vaše tělo, když je zdravé? Jak vypadá uvnitř? Jak vypadá každá jedna zdravá buňka vašeho těla? Můžete v představě použít i léčivé světlo.
Choďte na čerstvý vzduch, pobývejte v přírodě.
Teď s přicházející zimou se nechte inspirovat přírodou a hodně a často odpočívejte. Dobře spěte.
Představte si, jaké by to asi bylo, kdybyste výše uvedené zakomponovali do života s radostí a pravidelností tak, jakoby to byla úplná samozřejmost…